La Chandeleur PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 22 Φεβρουάριος 2019 19:52

Στις 7 Φεβρουαρίου γιορτάσαμε στο σχολείο μας τη μέρα της κρέπας με την Ε΄και ΣΤ΄τάξη ( τα τμήματα των Γαλλικών).

Οι Γάλλοι γιορτάζουν την ημέρα αυτή κάθε χρόνο στις 2 Φεβρουαρίου, την ημέρα της Υπαπαντής. Παλιότερα έπερναν φως από την εκκλησία και το έφερναν στο σπίτι τους ( από κεί η γιορτή πήρε το όνομά της : chandel = καντήλι).

Οι κρέπες, στρογγυλές και χρυσές, συμβολίζουν τον ήλιο.

Οι Γάλλοι αγρότες φύλαγαν το πρώτο αλεύρι και έφτιαχναν κρέπες για να πάει καλά η σοδειά τους.

Μεγάλη σημασία έδιναν στο γύρισμα της κρέπας στο τηγάνι. Ήθελαν να γυρίσει και να πέσει στο τηγάνι πολύ όμορφα, αλλιώς πίστευαν ότι δεν ήταν καλός οιωνός για τη σοδειά τους.

Οι κρέπες τρώγονταν πάντα γλυκές ( με ζάχαρη, σιρόπι, μαρμελάδα, μέλι και αργότερα με μερέντα, ξηρούς καρπούς, τριμμένα μπισκότα και ότι άλλο είχαν στο σπίτι τους).

Τα παιδιά έφεραν στο σχολείο όλα τα υλικά, δηλαδή: κρέπες τηγανισμένες, μερέντα, μπισκότα τριμμένα και μπανάνες.

Έκαναν ομάδες εργασίας και με πολλή χαρά και γέλια ετοίμασαν ωραίες και νόστιμες κρέπες για όλα τα παιδιά.

Ευχαριστούμε και του χρόνου!

Γαλλικά 2019Γαλλικά 2019 2

Τελευταία Ενημέρωση στις Σάββατο, 02 Μάρτιος 2019 13:31