Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος 2019
Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος 2019 PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 12 Ιούνιος 2019 21:30

Την Τετάρτη 5 ιουνίου 2019 το πρωί, Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, έγηνε στην αυλή του Γεωργιάδειου Δημοτικού Σχολείου Αγριάς μια απλή εκδήλωση απολογισμού για την σχολική χρονιά 2018-2019.

Θέλαμε όλοι μαζί να δείξουμε πως σεβόμαστε και αγαπάμε το περιβάλλον όχι μόνο με λόγια αλλά και με έργα. 'Οχι μόνο μία μέρα αλλά κάθε μέρα.

Τη χρονιά που τελειώνει,στο σχολείο μας όσοι διδάσκουν, σπουδάζουν και εργάζονται εφαρμόσαμε δυναμικά και με μεγάλη συνέπεια ένα ιδιότυπο και μη επιδοτόυμενο πρόγραμμα ανακύκλωσης πλαστικών μπουκαλιών. Βάλαμε ενα μικρό λιθαράκι στην προσπάθεια να διατηρηθεί το περιβάλλον ζωντανό και υγιές σε μια εποχή που κακοπαθεί και απειλείται.

Ο απολογισμός αυτού του έργου ήταν πολύ ενθαρρυντικός. Κατά την φετινή σχολική χρονιά ( 3η κατά σειρά) ανακυκλώσαμε πάνω από 2.500 πλαστικά μπουκάλια νερού, ώστε αυτά να μην γίνουν σκουπίδια και επιβαρρύνουν το ήδη επιβαρρυμένο περιβάλλον. Σ'όλο το σχολείο ήχησαν τα συνθήματα " Ανακύκλωση τώρα", " Γίνε πρωταθλητής στην ανακύκλωση", " Δεν είναι όλα σκουπίδια".

Η ανακύκλωση πρέπει να γίνει υπαρξιακή μας ανάγκη δεύτερης "φύσις" ενα alter ego. Γρήγορα και τώρα. Δεν υπάρχουν περιθώρια. Το περιβάλλον στενάζει και εκπέμπει σήματα SOS. Ας μην τα αγνοήσουμε.

IMG-448298662bf29951ebcc2e9a3625df55-V

Ο εμπευστής και επικεφαλής της προσπάθειας: ο δάσκαλος Ιωάννης Παρίσης.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 12 Ιούνιος 2019 22:13